EMOCJE

utworzone przez | srp 1, 2021 | ČITAONICA, PSIHOLOGIJA | 0 komentarzy

EMOCJE

  EMOCJE PODSTAWOWE 

 

Każdy z nas doświadcza sytuacje kiedy czujemy się przetłoczony przeżyciami emocjonalnymi:  zmiennością naszych nastrojów, intensywnością naszym uczuć, rożnego zabarwienia, objawów w ciele jakich przy tym doświadczamy.

Nawet wtedy kiedy jesteśmy sami z sobą, kiedy nie ma tych zewnętrznych bodźców w postaci inne osoby lub czynników zewnętrznych, również doświadczamy te zmienności emocjonalnej, różne intensywności, rożnego kolorytu – od depresyjnego bluesa, czarnej rozpaczy, kolorowej banki mydlanej ekscytacji, ognistej czerwieni złości.

A kiedy do tego jeszcze dodamy kontakty i relacje interpersonalne, możemy łatwo sobie wyobrazić jazdę diabelskim młynem 🙂 .

W takich chwilach mogą pojawiać się myśli: ” życie bez emocji bilo by dużo prościej „, ” chciałabym (chciałbym) nie czuć ” , ” uczucia tylko komplikują życie „, ” było by prościej bez emocji „, ” nie chce się bać „, ” nie chce czuć złości lub smutku „,….

Sama doświadczam chwile, kiedy zgodziłabym się z każdym z powyższych zdań :).

Jednak,  życie bez emocji było by nudne, płaskie, jednowymiarowe, bezbarwne. Nie doświadczająca nigdy smutku, nie wiedzielibyśmy jak to jest doświadczać radości. Nie znając niepokoju, lęku i strachu nie znalibyśmy spokoju, poczucia bezpieczeństwa, odwagi. Nie doświadczająca złości nie moglibyśmy doświadczać przyjemności.

Nie możliwie jest wyłączyć czucie emocji które mają konotacje ” nie dobrych „, a czuć tylko tych pożądanych.

Czy jest coś takiego jak emocje pozytywne, a emocje negatywne? Emocje dobre, a emocje nie dobre?

Emocje  to emocje, ani pozytywne ani negatywne, ani dobre ani nie dobre.

Emocje to energia wytwarzana w ciele tak samo jak poczucie sił witalnych, zmęczenia, ciepła, zimna, głodu, sytości, pobudzenia czy rozluźnienia.

Emocje mają swoją funkcję fizjologiczną, psychologiczną i przystosowawczą. Są częścią naszego wyposażenia biologicznego. Rodzimy się ze zdolnością do odczuwania strachu, złości, smutku, radości, wstrętu i już jako kilka miesięcznie niemowlęta jesteśmy zdolny od ich wyrażania, w pełni, swobodnie, bez zahamowania.

Czy możemy mówić o różnych rodzajach emocji?  Badacze zainteresowany psychologia emocji zastanawiają się nad pytaniami jak np.:

  •  czy o pewnych emocja możemy mówić, że są one podstawowe, a inne pochodnie?
  •  czy emocje są uniwersalne, albo dane emocje należą tylko do danej kultury?
  •  czy możemy odczytać jakie emocje odczuwa osoba którą obserwujemy i po czym możemy to rozpoznać?

 

Badacze naukowy w tej dziedzinę zgodzili się, że są emocje podstawowe, tylko nie mogą się zgodzić ile ich jest :). W obszarze Psychologii jako nauki, są różne teorie psychologiczne na ten sam temat, które się czasami różnią od siebie.  Pełnia obfitości i jest to pięknie.

Tak wiec, według Paula Ekmana, psychologa i pioniera w obszarze badan emocji, mami 5 emocji podstawowych: strach, złość, smutek, radość, wstręt. Inni badacz w obszarze emocji, Carroll Izard, wyróżnił 10 podstawowych emocji:  strach, złość, smutek, radość, wstręt (zgodził się z Ekmanem 😉 i na dodał: wstyd, poczucie winy, zaskoczenie, zainteresowanie, pogarda.

 JAKIE SĄ FUNKCJE EMOCJI ? 

Emocje są łącznikiem psychiki i ciała.  Można sobie wyobrazić ich jako most który łączy dwa brzegi tej samej rzeki. Ciało i psychika się na wzajem komunikują przez emocje.

Każda z emocji ma swoją funkcje, tak nas wyposażyła nasza biologia.

Przyjrzymy się razem,  jaka jest funkcja 5 podstawowych emocji  wymienionych przez Ekmana i Izarda.

  • strach:  czy kiedyś o tym myślałaś/ myślałeś jak jest funkcja strachu? O czym strach chce Cię poinformować?
  • złość: a funkcja złości, jaka by mogła być? Po co nam w ogóle tą złość, królową czarnej listy emocji „nie dobrych” ?
  • smutek: smutek, smutek… nie znam nikogo kto smutku lubi. Ale, po coś ten smutek jest nam dani ! Jaka mogła by być jego funkcja, jak Ty uważasz?
  • radość: radość! To zdecydowanie łatwe i na listy pożądanych ” must have ”  emocji!
  • wstręt: może jesteś zaskoczona (-ni) widząc wstręt na listy. Bardzo ważny. Jak myślisz, jaką ważną funkcja spełnia  wstręt?

Gotowa (gotowi) ?

Jak Ty uważasz? Masz pomysły na powyżej pytania? Czy możeś wyczytać emocje na twarzy osoby z, którą rozmawiasz? Czy uważasz, że niektóre emocje z którymi się spotykamy w kulturę polskiej nie istnieją np. w kulturze Meksyku lub Japonii?

Podjeli se sa mnom ostavljajući komentar 

P.S.

Ako želiš biti u tijeku događanja, zapiši se na newsletter ili slijedi me na Facebook Psyche i Soma | Facebook

 

 

 

Pogledaj kako možeš sebi pomoći sa ljutnjom

Zapiši se na dvodnevnu radionicu bioenergetske analize

0 komentarzy

Napiši komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

hrHrvatski