CZYM JEST PSYCHOTERAPIA?

“Niech odzyskanie siebie stanie się dla Ciebie twoim życiowym priorytetem.” – Robin Norwood

 

Psychoterapia jest podróżą w głąb siebie. 

Jest podróżą ekscytującą i niezwykłą, czasami długą, czasami trudną, ale niezmiernie nagradzająca – podróżą do odkrywania prawdziwego siebie! 

Wymaga odwagi ducha, determinacji i zaangażowania. 

Jest to przestrzeń w której staje się możliwe rozwinięcie relacji i w tej relacji na przestrzeni czasu staje się możliwa przemiana i leczenie. 

Po raz pierwszy, może być, w oczach innego, będziemy mogli zobaczyć siebie – prawdziwego; powiedzieć rzeczy, które zostały obciążone tajemnicą,  zostać zobaczony, usłyszani, zrozumiani; zobaczyć swoje zasoby tam gdzie do tej pory widzieliśmy deficyty i straty; doznać wolności za fałszywymi przekonaniami; nową przestrzeń za ograniczeniami, które zostały nam narzucone;  granice tam gdzie ich wcześniej nie było…

W relacji zostaliśmy skrzywdzeni i tylko w bezpiecznej relacji możemy doznać naprawę i leczenia.   

“Psychoterapia jest demo przed prawdziwym życiem” – powiedziała moją pacjentką M. – to zdanie oddaje sedno psychoterapii. 

 

Są różne nurty psychoterapeutyczne. Ważne by każdy znalazł ten, który przemawia do niego, w tym momencie życia. 

 

Jestem wdzięczna, za dar który otrzymałam w swoim własnym procesie psychoterapii.  Jestem wdzięczna za dar możliwości towarzyszenia innym ludziom w ich drodze do Siebie. 

 Željka Bodul Kieczkowska

 

JAK WYGLĄDA PSYCHOTERAPIA ANALIZĄ BIOENERGETYCZNĄ / METODĄ LOWENA ?

 

W trakcie procesu psychoterapii Analizą Bioenergetyczną (metodą Lowena) odbywa się terapia analityczna, relacyjna i cielesna tzw. praca z ciałem.  

 

Wspólnie pracujemy na kilku płaszczyznach równolegle: werbalnej, pracy z ciałem i pracy przez ciało. 

  • Werbalnie: polega na zrozumieniu Twoje historii życiowej, jej psychodynamiki i odniesieniu do teraźniejszości Twojego życia,

  • Praca z ciałem: polega na tym jak Twoja historia jest ustrukturyzowana w Twoim ciele w postaci chronicznych napięć mięśniowych, postawie ciała, wzorca oddychania itd.,

  • Praca przez ciało: pomoże Ci poczuć, puszczać, uwolnić napięcia i odzyskać życiowa energie żeby móc żyć w pełni w teraźniejszości  

 

Psychoterapia Analizą Bioenergetyczną (metodą Lowena) odbywa się w relacji pomiędzy pacjentem i psychoterapeutą. Jest to relacja profesjonalna, jednak nie mniej przez to prawdziwa. Relacja “wystarczająco dobra” ( pojęcie za Donald W. Winnicott “wystarczająco dobra matka” ), a nie idealna. Relacja, w której pacjent może poczuć się na tyle bezpiecznie żeby nawiązać i rozwinąć więź, w której możliwym staje się uświadomienie sobie starych wzorców wchodzenia w relacje z Sobą i z innymi, myślenia i odczuwania. Relacja, w której pacjent może budować nowe szlaki doświadczania i przekształcania. 

 

Warto znaleźć swojego psychoterapeuty. Wybierając fryzjera, szukamy dopasowania. Tym bardziej, psychoterapeuty. Niezależne od metody pracy danej osoby, ważne jest poczucie dopasowania – to jak się Ty czujesz czytając wpisy danej osoby, z którą rozważasz współpracę,  na jej stronie www  lub na portalach społecznościowych, oglądając zdjęcia, w pierwszej rozmowie telefonicznej, na pierwszym spotkaniu. 

Zacznij już teraz, słuchać siebie. To Ty  jesteś ekspertem Twojego życia!    

pl_PLPolski