Loading...

WARSZTATY I GRUPY METODĄ LOWENA

Kiedy po raz pierwszy spotykamy się z czymś nowym co nas zaciekawiło, chcemy dowiedzieć się więcej na ten temat. Pozwoli nam to również obniżyć ewentualni niepokój i lęk, który możemy odczuwać. Żeby zaspokoić Twoją ciekawość o tym jak przebiegają zajęcia grupowe metodą Lowena  i czym różnią się od psychoterapii w metodzie Lowena zebrałam kilka pytań: 

  • Jak wyglądają zajęcia pracy z ciałem w metodzie Lowena? 
  • W czym różnią się warsztaty od grupy terapeutycznej? 
  • W jaki sposób różnią się od psychoterapii indywidualnej?

Na każde z tych pytań odpowiadam poniżej. 

JAK WYGLĄDĄJĄ ZAJĘCIA METODĄ LOWENA ?

To co najbardziej odróżnia warsztaty metodą Lowena od grup terapeutycznych w metodzie Lowena jest ich intensywność. Właśnie z tego powodu, kiedy ktoś się po raz pierwszy spotyka się z metodą Lowena, dobrze byłoby zacząć od grupę terapeutycznej. Mniejsza intensywność i wolniejsze tempo pozwolą stopniowo oswoić się z metoda pracy. Również, praca w grupy umożliwią większy ogólni wgląd, ponieważ pracujemy na różnych tematach, np. tematem granic, asertywności, ugruntowania i inne. 

Struktura zajęć warsztatch metodą Lowena i grupach terapeutycznych jest taka samą. Dla lepszego zrozumienia jak wyglądają zajęcia pracy z ciałem metoda Lowena opisuje jak to wygląda kiedy decydujemy się brać udział w grupie.        

Praca z ciałem metodą Lowena w grupie terapeutycznej odbywa się zazwyczaj na przestrzeni kilka tygodni, np. od 3 tygodni do grup które trwają nawet rok. Częstotliwość zajęć jest raz na tydzień. Długość zajęć również może by różna- od minimum 1,5 h na spotkanie do 3 h. Każde zajęcia mają swój temat przewodni jak np. poczucie ugruntowania, obszar miednicy, napięcia w obrębie klatki piersiowej  itd. 

Grupy mogą się różnić swoją strukturą – od grup homogennych (w składzie grupy są osoby tej samej płci) do grup heterogennich tzw. mieszanych. Mogą również być grupy otwarte gdy na każde zajęcia mogą dołączyć inne osoby i grupy zamknięte, gdy od początku trwania danej grupy aż do jej końca uczestniczą te same osoby.  Jaka będzie dana grupa ustala osoba prowadząca na etapie planowanie grupy w zależności od celu terapeutycznego. 

Struktura każdych zajęć mam swoją stałą strukturę, która się powtarza na każdych zajęciach. Na pierwszych zajęciach grupy zaczynamy od przywitania i przedstawiania się. Ja, jako osoba prowadząca przedstawiam się pierwsza, a zatem krótko przedstawiam metodę i jak będzie wyglądała struktura naszych zajęć. 

Następna cześć zajęć jest przedstawianie kontraktu, który będzie nas obowiązywał w trakcie trwania całego cyklu zajęć. Kontrakt ma na celu tworzenie bezpiecznych warunków dla każdego uczestnika grupy, a dotyczy takich kwestii jak zasada poufności, uważność na własne granice i nie przekraczanie siebie, sięgania po moje wsparcie w razie potrzeby, itd. 

Po ustaleniu zasad kontraktu rozpoczynamy nasza pierwsza runke. Jest to z góry określony czas kiedy każda z osób w grupy może się podzielić ważnym dla siebie treściami. Ty decydujesz z czym się chce podzielić i jeśli chce. Jeśli nie masz ochoty na dzielenie się swoim przemyśleniami, uczuciami – jest to w porządku, nie będę Cię do tego zmuszać :). Każda rundkę otwieram “pytaniem pomocnym”  typu “jakie masz potrzeby na dzisiejsze zajęcia?” lub “z czym jesteś, z jakimi uczuciami?” itd., przy czym zapraszam Cię do przedstawienie się po imieniu, tylko (RODO).

Po rundce przechodzimy do części ćwiczeniowej, która składa się z kilka etapów.  Pierwszy etap to etap rozgrzewki – ćwiczenia mogą się wydawać banalnie proste i faktycznej takie są ;). Niektóre z nich przypominaj ćwiczenia, których na pewno już znasz – z jogi, różnych technik ogólnie rozgrzewających ciało, i taki właśnie mają cel – rozgrzać ciało, ożywić, pobudzić. Jednoczesnej będę Cię zachęcać do głębszego oddychania i wnikliwi obserwator zauważy że to się i tak już samo zaczyna dziać. Ciało w ruch potrzebuje większy pobór tlenu :). Będę Cię również zachęcam do ekspresji werbalnej proponując np. głośny wydech przez otwarte usta, lub, z czasem trwania zajęć do wymawiania na głos zdań np. “zobacz mnie” , “mam dosyć”, itd. To tylko propozycje, a Ty zawsze możesz ich zmodyfikować żeby byle Ci bliskie. 

W tym miejscu warto  powiedzieć, o czym na pewno będę mówić na zajęciach :),  że nie chodzi o “poprawne wykonanie ćwiczeń”, “długość wytrzymania” , itd., ale o zwracanie uwagi na siebie w trakcie danego ćwiczenia. Zwracanie uwagi na  wrażenia napływające z ciała, jakie uczucia wzbudzają się, lub myśli. Wszystko to Twoje cenne drogowskazy w Twojej drodze do Siebie :). I o to chodzi – żeby pozwolić sobie na czucie, pozwolić sobie na własną ekspresję, czy to w postaci oddechu, głosu, gestu czy ruchu.    

Po etapie rozgrzewki rozpoczynamy etap części głównej która składa się z “pracy w parach”, tj. części jak najbardziej relacyjnej. Jest to cześć zazwyczaj uruchamiająca mocne emocje i doznania gdy w trakcie pracy z druga osoba, mówiąc proste zdania jak np. “zobacz mnie”, “ja tez potrzebuje”, itd., otwierają się, głęboko w nas zepchnięte, może wyparte, zaprzeczone itd., uczucia związane z pierwszym ważnym osobami naszego życia – naszym opiekunami.  Nie ważne ile teraz mamy lat, a nie ile lat już spędziliśmy w psychoterapii. Ciało pamięta, nawet wtedy kiedy nasz racjonalny umysły nie, nawet wtedy kiedy  wydaje nam się że “coś już przepracowaliśmy intelektualnie”. 

Ostatni etap części ćwiczeniowej jest etapem kojenia, w którym uczymy się, poprzez ćwiczenia, samoregulacji, samoukojenia. Czasami ćwiczenia się również odbywa w “parach” i dodają ćwiczeniu inny wymiar terapeutyczni. 

Zajęcia kończą się rundą końcową i możliwości podzielenia się tym co dla Ciebie ważne.   

W CZYM RÓŻNIĄ SIĘ WARSZTATY OD GRUPY TERAPEUTYCZNEJ METODĄ LOWENA?

Warsztaty metodą Lowena są zazwyczaj weekendowe – jednodniowe lub dwudniowe i poświęcone danemu tematowi, np. złość, granice, kobiecość itd.  Mogą również być to warsztaty skierowany tylko do jednej płci lub mieszane. Pierwszy dzień warsztatów jest zazwyczaj dłuższy, z dłuższa przerwa obiadowa np. w godzinach od 10 do 18h. 

Struktura przebiegu warsztatu jest taka sama jaką opisałam powyżej w odniesieniu do grup terapeutycznych: przywitanie się ⇒ kontrakt ⇨ rundka ⇨ ćwiczenia ⇨ rundka końcowa ⇨🚍.    

WARSZTATY I GRUPY METODĄ LOWENA A PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA – JAKIĘ SĄ RÓŻNICE

Oprócz odpowiedzi oczywistej 🙂 – grupa to grupa, a słowo “indywidualna” referuje do pojedynczej osoby, są jeszcze inne różnice, może być nie tak oczywiste. 

Psychoterapia prowadzona w nurcie Analizy Bioenergetycznej ~ metoda Lowena ~ Bioenergetyka, jest w swoim założeniu psychoterapią długoterminową. Długość trwania procesu jest ustalona indywidualnie. Każdy z nas ma swoją historię życiową, która jest unikalna, tak samo jak, każdy z nas jest unikalni, niepowtarzalni! Są pewne doświadczenia które są uniwersalne i wielu z nas ich doświadczyło w trakcie swojego życia np. różnego rodzaju traumy –  relacyjnej (zaniedbanie) lub sytuacyjne (np. wypadek samochodowy), jednak każdy z nas będzie na to samo doświadczenie reagował inaczej! To co dla mnie może być stresorem (bodźcem wywołującym stan którego nazywamy stresem), dla Ciebie może być, nie będzie. I na odwrót –  wydarzenie stresujące dla Ciebie, mogą nie mieć żadnego wpływu na moje funkcjonowanie. Jak to jest możliwe?! Możliwe jest to ponieważ, każdy z nas jest unikalny i niepowtarzalny, tak jak pisałam powyżej :)! 

Na nasza unikalność składa się nasza biologia (geny) + środowisko w którym zostaliśmy wychowani. Proste, prawda!? A jednoczesnej tak zachwycająco złożone :)!

Kiedy w trakcie kilku pierwszych konsultacji zapoznam się z Twoją historią życiową i tym co Cię w tym momencie Twojego życia do mnie sprowadza, będziemy mieć jasność czy psychoterapia w Analizie Bioenergetycznej jest odpowiednia dla Ciebie, w tym momencie Twojego życia.  Czy ja jestem odpowiednią osobą żeby Ci towarzyszyć w tym etapie Twoje drogi? 

Osobiście, nie określam jak długo psychoterapia będzie trwać. Byłoby to trochę jak wróżenie z kryształowej kuli ;). Twój proces psychoterapii zależy od Ciebie – od Twojego zaangażowania i determinacji. Bez Twojego zaangażowania w Twój proces leczenia ja nie wykonam żadnych magicznych sztuczek.  W Twoim procesie, ja Ci towarzysze. 

Psychoterapią indywidualna jest procesem szytym na miarę, można by to tak powiedzieć. W trakcie trwania sesji psychoterapeutycznej całą sobą jestem skupiona na Tobie – swoją wiedzą, doświadczeniem, uwagą. Ćwiczenia które wykonujemy w trakcie sesji są również częścią Twojego indywidualnego procesu i tego czego nosisz na daną sesję. Zajmujemy się tym co dla Ciebie ważne. Ty dyktujesz tempo za którym ja podążam z Tobą. 

Więcej, o tym czym jest psychoterapia i jak wygląda psychoterapia indywidualna w metodzie Lowena możesz poczytać w zakładce  Czym jest Psychoterapia

 Owocnej pracy Ci życzę!