Loading...

EMOCJE ZABLOKOWANE W MIEDNICY

HISTORIE ZAPISANE W MIEDNICY

EMOCJE ZABLOKOWANE W MIEDNICY

Miednica jest to obszar naszego ciała, którego najbardziej ukrywamy, o którym się najmniej mówi głośno, a jednocześnie jest to obszar naszego ciała, który jest w każdego z nas najbardziej obciążony – przez nasze wychowanie, religię i kulturę.

Na poziomie fizycznym miednica jest anatomicznym centrum ciała łączącym narządy wewnętrzne z narządami ruchu, będąc łącznikiem pomiędzy górą a dołem ciała. Tworzy też sieć złożonych powiązań z psychogennością.

Na poziomie psychologicznym sięga do sfery nieświadomości – tego, co w nas pierwotne, instynktowne, zwierzęce. Zapisane zostały w niej historie, których nie możemy pamiętać: jakość trzymania w niemowlęctwie, pionizacja w wieku 1–1,5 roku, przygody z nocnikiem w okolicach 2. roku życia, faza edypalna między 3 a 5 rokiem życia. Wszystkie te etapy są wspólne każdemu z nas i zostały zapisane w naszej miednicy.

Miednica nosi w sobie wiele napięć wynikających z poczucia winy, wstydu, złości, smutku, nieczystości, grzechu. Jeśli jako dzieci byliśmy zawstydzani, karani, słyszeliśmy że „tam na dole” to coś brudnego – ciało zapisało to w napięciu mięśniowym.

Każda emocja musi znaleźć ujście. Tłumione i wyparte – i tak się ujawnią, najczęściej w objawach psychosomatycznych: bóle pleców, stawów, brzucha, zwyrodnienia kręgosłupa, bruksizm, niepłodność, zaburzenia seksualne.

Miednica to również nasza relacja z własną seksualnością, kobiecością lub męskością. Na ile czujesz się dobrze jako kobieta lub mężczyzna? Na ile dajesz sobie prawo do przyjemności seksualnej bez wstydu i winy? Czy łączysz seksualność z miłością?

Miednica wiąże się z naszą energią życiową, przyjemnością, asertywnością, zdolnością do stawiania granic, dostępem do złości. Napięcia w tym obszarze mogą blokować naszą siłę, naszą wolność.

Pracując z ciałem i uwalniając napięcia możemy odzyskać kontakt z przyjemnością i własną energią.

Im więcej jesteśmy w kontakcie z miednicą, tym więcej mamy energii. Tłumienie emocji jest kosztowne – więcej energii pochłania tłumienie uczucia niż jego wyrażenie.

Przykład? Czujesz złość na szefa, ale nie możesz jej okazać. Zaciskasz szczękę, napinasz kark, barki, plecy. Całe ciało się spina – także miednica, bo łączy górę z dołem.

Twoje ciało – nawet gdy nie masz świadomości emocji – i tak ją przeżywa. Proces zachodzi fizjologicznie.

Kiedy pierwszy raz usłyszałam, że w miednicy może być napięcie – byłam zaskoczona. Miednica? Przecież to tylko kości? Tak mi się wydawało… aż do czasu.

Dziś pracuję jako psychoterapeutka psychosomatyczna metodą Lowena. Praca z miednicą była dla mnie kluczowa. Zapisane były tam emocje, których nie pamiętałam – i nie chciałam czuć: wstydu, winy, lęku, stłumionej złości.

Jak ma się Twoja miednica? Co Ci mówi? Jaką historię niesie?

Podziel się w komentarzach.

P.S.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter i polub moją stronę: Psyche i Soma | Facebook


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *