HISTORIE ZAPISANE W MIEDNICY
EMOCJE ZABLOKOWANE W MIEDNICY
Miednica jest to obszar naszego ciała którego najbardziej ukrywamy, o którym się najmniej mówi głośno……, a jednocześnie jest to obszar naszego ciała który jest w każdego z nas najbardziej obciążony – przez nasze wychowanie, religie i kulturę.
Na poziomie fizycznym miednica jest anatomicznym centrum ciała łączącym narządy wewnętrzne z narządami ruchu będąc łącznikiem pomiędzy góra, a dołem ciała. Również tworzy sieć złożonych powiązań z psychogennością.
Na poziomie psychologicznym sięga do sfery nieświadomości, tego co w nas jest pierwotne, instynktownie, zwierzyńce. Zapisane zostali w jej historie które nie możemy pamiętać: jakość trzymania którego otrzymaliśmy jako niemowlęcia, przebieg nasze pionizacja w wieku pomiędzy 1 a 1,5 rokiem życia, doświadczenia przygód z nocnikiem koło 2 roku życia, faza Edypalna pomiędzy 3 a 5 rokiem życia, itd. Wszystkie te historie są wspólne każdemu z nas ponieważ są normalnym fazami rozwojowymi każdego dziecka. Wyniki ich przebieg zostały zapisane w naszej miednicy.
Miednica nosi w sobie dużo napięć spowodowanych poczuciem winni, wstydu, złości, smutku, nieczystości, grzechu, kary, treściach, których nie chcemy pamiętać. Jeśli jako dzieci biliśmy zawstydzany, kiedy w zachwycie odkrycia naszego małego ciała np. biegaliśmy po domu z nagą pupką lub biliśmy karany fizyczne klapsami albo dostawaliśmy komunikaty, że ” tam to na dole ” to coś brudnego, grzesznego, w naszej miednicy zostawiło to ślady w postaci napięć mięśniowych, które powstały we wyniku stłumionych emocji.
Każda emocja zawsze znajduje swojego ujścia. Taka jest ich natura. Tłumione, wyparte, zaprzeczane.. i tak znajdą swojego ujścia! Jak? W objawach psychosomatycznych – schorzeń bez podłoża medycznego. Jakie dolegliwości mogą być związane z napięciami psychosomatycznymi w obszarze miednicy? Takie jak np. bóle pleców, stawów, brzucha, zwyrodnienia kręgosłupa, bruksizm (tak, szczęka jest powiązana z miednica :)), niepłodność, dysfunkcje seksualne jak np. zaburzenia pożądania, podniecenia, orgazmu.
Uczucia wstydu, winni, lęku lub złości mogą leżeć w podłożu wyżej wymienionych objaw związanych z obszarem miednicy.
Miednica, to również nasza relacja z własną seksualnością, kobiecością lub męskością. Na ile czuje się dobrze we własnej skórze będąc kobietą lub mężczyzna? Na ile daje sobie pozwolenie na odczuwanie własnej seksualności bez uczuć wstydu lub poczucia winny? Na ile mogę czerpać radości z uczuć seksualnych w polaczeniu z uczuciami płynącymi z serca? Czy seksualność i miłość dla mnie są połączone? Czy może mogę kochać, ale bez dostępu do podania się przyjemności seksualnej? Lub na odwrót, jestem w stanie odczuwać przyjemność seksualna tylko kiedy nie jestem zakochana (-ni)?
Również, obszar miednicy związani jest z dostępem do naszej energii życiowej, możliwości czerpania przyjemności z życia, asertywności, zdolności do stawiania granic, lud kontaktu z własną złością. Mając napięcia w obszaru miednicy możemy nie mieć dostępu do własnej złości, a potrzebujemy jej, żebyśmy mogły postawiać granice, mówić swoje tak i swoje nie, być asertywni i sięgać po to czego potrzebujemy.
Pracując z ciałem nad uwalnianiem napięć spowodowanych tłumionym lub wypartym uczuciami mamy możliwość przepracowania konfliktów które leżą w ich podłożu, uwalnianiem napięć z tego obszaru i uzyskiwanie dostępu do przyjemności i energii życiowej.
Im więcej jesteśmy w kontakcie z własną miednica tym więcej energii do życia będziemy mieć w ciele. Tłumienie uczuć jest bardzo kosztowne. Potrzebujemy więcej energii, żeby stłumić impuls lub uczucia, niż żeby go wyrazić. Więcej, jeśli masz świadomość, że tłumisz, nie wyrażasz dane uczucie wobec kogoś, wyobraź sobie, ile wysiłku to Cię kosztuje.
Weźmy np., że czujesz złość wobec swojego przełożonego, ale nie możeś je wyrazić. Więc, musisz napiąć mięśnie żuchwy i szczeki, i zacisnąć zęby, że powstrzymać się od mówienia, krzyku itd. Kiedy zaciskasz te partie mięśni, automatycznie przekłada się to na mięśnie w obrębie czaski, potylicy i szyi. Impuls złości ląduje ręce, ramiona barki i plecy do odpychania lub uderzenia jeśli konieczność. Żeby zatrzymać ten impuls potrzebujemy zatrzymać go napinając te partie mięśni, które w tym biorą udział: mięśni całych Twoich pleców, klatki piersiowej, obszaru brzucha i miednicy. Ponieważ miednica jest łącznikiem pomiędzy góra ciała i dołem, napinając mięśnie w obszarze miednicy przekłada się to i na mięśnie nóg i stop.
W tym prostym przykładzie chciałam Ci pokazać, że cało Twoje ciało, czyli Ty całościowo jako osoba, jesteś zaangażowana (-ni). Nawet, kiedy byś nie miała (miał) świadomość tego, że w danym przykładzie odczuwać złości z powodu wypierania jej (nie dopuszczania jej do świadomości) lub nie byłabyś (byłbyś) w stanie jej nazwać, cały ten proces i tak by się odbył w Twoim ciele.
Kiedy po raz pierwszy usłyszałam, że w mojej miednicy mogą być jakie napięcia poczułam duże zaskoczenie! To, że w plecach lub w nogach mogę czuć napięcie było mi dobrze znane z doświadczenia, ale w miednicy?! Wydawało mi się, że miednica to same kości i trochę skóry, przynajmniej moja tak wyglądała. Nie za bardzo miałam kontakt z swoją miednicą mimo tego że pod pasem miałam już za sobą nawet poród. Było to wiele lat temu zanim jeszcze znalazła mnie metoda Lowena.
Dzisiaj pracuje jako psychoterapeutka psychosomatyczna w metodzie Lowena. Rozumiem i czuje, jak ważna dla mnie była praca z moją własną miednicą. Zapisane zostali w jej historie których nie mogłam pamiętać z okresu wczesnego dzieciństwa zabarwione uczuciami z którymi również nie chętnie się chciałam spotkać – poczucia wstydu, winy, lęku, stłumionej złości.
Jak się ma Twoja miednica w Twoim ciele? Czy znasz jej historii i tego co ona Ci mówi w teraźniejszości?
Podziel się z mną w komentarzach.
P.S.
Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszam Cię do zapisania się na newsletter i polubienia moje stroni na Facebooku Psyche i Soma | Facebook
0 komentara