TERAPEUTYCZNA FUNKCJA ODDECHU
JAK NASZ SPOSOB ODYCHANIA WPLYWA NA REGULACJE EMOCJI
O tym, że bez oddechu nie ma życia, jest oczywiste dla nas wszystkich. Kiedy przestajemy oddychać ( na wystarczająco długo 😉 ), przestajemy istnieć. Tam gdzie jest oddech, tam jest życie!
Na co dzień nie zastanawiamy się o funkcji oddychania i znaczeniu oddechu dla naszego życia. Jest to coś, co nam jest dane, funkcjonuje samo w sobie, bez naszego świadomego udziału. Dopiero, kiedy zaczynamy mieć jakie problemy w tym obszarze, zaczynamy się nad oddechem zastanawiać. Może być zwracasz uwagę na swój oddech ponieważ praktykujesz jogę, medytacje lub inne techniki oddechowe i już posiadasz świadomość wpływu oddechu ma Twoje samopoczucie. I dobrze, ponieważ oddech jest niezmiernie ważni, nie tylko dla Twojego zdrowia fizycznego, ale również dla zdrowia psychicznego.
Tak jak bez oddechu nie ma życia fizycznego, również można powiedzieć, że bez oddechu nie ma życia psychicznego. To może nie jest już takie oczywiste :).
Oddychania jest w bezpośredni sposób związani z regulacją emocjonalną. W tak piękny sposób funkcjonuje nasz układ nerwowy! Nasze emocje mają bezpośredni wpływ na sposób w jaki oddychamy i na odwrót. Sposób w jaki oddychamy na bezpośredni wpływ na nasze emocje.
Zobaczmy na przykładzie, co się dzieje w sytuacji w której nagle doświadczasz lęku. Wyobraź sobie, że w piękny wiosenny poranek spacerujesz spokojnie po lesie. Nie śpieszysz się. Chodzisz powoli, spokojnie oddychając, a swoim zmysłami wchłoniesz piękno otaczające Cię natury: kolorów drzew, śpiew ptaków, szum Twoich kroków na leśnym szlaku, zapach lasu, czując na swojej twarzy promienne ciepło słońca. Czujesz się spokojną (-ni), i odprężona (-ni). Nagle, słyszy głośny hałas w pobliżu! Jak by coś wielkiego ( groźnego ) biegło w pobliżu. Niczego jeszcze nie widać, ale hałas jest! Zatrzymujesz się w bezruchu. Serce Ci bije mocnej. Zatrzymujesz oddech. Twoja czujność wzrasta. Jeszcze bardziej prostujesz i napinasz całe ciało. Czujesz stan gotowości! Halas jest jeszcze bliżej, żeby nagle…. na szlak przed Tobą, wyskoczył duży pies! O jejku, co za ulga! To tylko pies.
Jeśli byś w tym momencie zwróciła (-ił) uwagę na swój oddech, zauważyła (zauważył) byś, że oddech jest przyspieszony, krótszy i płytszy kiedy czujesz lęk niż jaki odczuwasz kiedy nie jesteś w stanie pobudzenia. Po kilka chwile, Twoje oddech się uspokoi i wróci do Twoje normy, tj. do sposobu w jaki Ty oddychasz ( tak, nie oddychamy wszyscy w takie sam sposób :), o tym więcej w reszty artykułu ).
W przykładzie powyżej, można zobaczyć jak lęk wpływa na nasz oddech. Inne stany emocjonalne będą wpływać w inny sposób. Np. w stanach przygnębienia, smutku, depresji oddech jest spowolniony, płytki i słaby, ledwo zauważalny.
JAK MOGĘ SOBIE POMOC ODDYCHAJĄC, KIEDY CZUJE LĘK, NIEPOKÓJ I OGÓLNE NAPIĘCIE PSYCHOFIZYCZNE?
Tak jak nasze stany emocjonalne mają bezpośredni wpływ na nasze oddychanie, również sposób w jaki oddychamy ma bezpośredni wpływ na nasz stań emocjonalni.
Kiedy czujesz lęk, niepokój, podenerwowanie, ogólne napięcie psychofizyczne, możeś w bardzo prosty sposób sama (sam) sobie pomoc, że by złagodzić objawy jaki czujesz.
Pogłębiając swój oddech i jednocześnie spowalniając go, Twój układ nerwowy, odbierze to jako sygnał, że „zagrożenie” już minęło i że, można się uspokoić. W efekcie, będziesz czulą (czuł) się bardziej spokojna ( -ni ). Nie wież mi na słowo, spróbuj na sobie!
Kiedy jesteśmy rozluźnieni, odprężony, spokojny, nasz oddech jest powolniejszy i głębszy.
JAK PRAWIDŁOWO ODDYCHAĆ – KLATKĄ PIERSIOWĄ, BRZUCHEM CZY PRZEPONA?
W oddychaniu przepona jest naszym głównych bohaterem. Od jej staniu rozluźnienia i obkurczenia zależy nasz sposób oddychania. Co to jest przepona? Przepona to duży mięsień w kształcie spadochronu znajdujący się pod klatka piersiowa. Przyczepiona z przodu do żeber, przechodzi poprzecznie do kręgów lędźwiowych. Oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Przy każdy wdechu przepona się obniża w kierunku brzucha, a przy każdym wydechu się unosi ponownie w kierunku klatki. Niezmiernie ważny narząd względu na swoje położenie i mnogość unerwienia, które przez przeponę przechodzi. Jednak, więcej o samej przeponie w inny artykule.
Niektóry z nas oddychają tylko klatką piersiowa. Przy oddychaniu klatką piersiową, wdech i wydech się odbywają w obszarze klatki piersiowej. Przy wdechu klatka piersiowa się delikatnie unosi, a przy wydechu delikatnie opada. W różnych osób, może się to odbywać na rożnej wysokości klatki piersiowej, np. bardziej w jej górnej części bliżej szyi lub niżej bliżej piersi. Przepona jest obkurczona i nie pozwala na przepływ oddechu w dół. Obszar brzucha zostaje nieruchomi.
Inny oddychają tylko brzuchem. W tym typie oddychania klatka piersiowa zostaje nieruchoma, a wdech i wydech powoduje delikatne rozszerzanie się i zawężanie okolicy brzucha. W tym przypadku przepona również nie pracuje prawidłowo.
I trzeci możliwy scenerio, to ten najbardziej pożądany. W tym przypadku przy wdech i wydechu zaangażowany jest obszar klatki piersiowej jak i obszar brzucha. Przy wdechu (pod wpływem ruchu przepony w dół) najpierw brzuch się rozszerza, a zatem klatka piersiowa lekko unosi w górę. Przy wydechu klatka piersiowa najpierw opada w dół, a zatem obszar brzucha się zawęża.
Oddech, jak fala płynie swobodnie przez ciało, unosząc się i opadając.
Chcesz się nauczyć oddychać prawidłowo? Mogę Ci w tym pomoc. Zrób poniże ćwiczenie razem z mną.
ĆWICZENIE NA ODECH PRZEPONOWY
- zadbaj o to, żeby Ci nikt nie przeszkadzał przez kolejne kilka minut
- połóż na podłogę mate lub kocyk i zadbaj o swój komfort
- połóż się wygodnie na plecy, ugnij nogi w kolanach i połóż stopy na podłodze. Również, możeś wyprostować nogi jeśli chcesz
- połóż jedną dłoń na swoją klatkę piersiowa, a drugą dłoń na swój brzuch/podbrzusze
- zamknij oczy i przez kilka minut najpierw poobserwuj swój oddech. Zauważ gdzie w swoim ciele czujesz swój oddech. Zauważ czy czujesz go pod swoim dłońmi. Nie oceniaj, tylko obserwuj.
- kiedy będziesz gotowa (-wy), biorąc wdech przez nos, pokieruj go z swoją świadomością do obszaru brzucha/podbrzusza, zauważając jak Twoja dłoń się przy tym lekko unosi, a zatem jak Twój oddech płynie w kierunku klatki, unosi się również dłoń na klatce. Przy wydechu, przez lekko otwarte usta, puszczaj powietrze świadomie, najpierw z klatki, a potem z brzucha.
- kończąc, zauważ jak się czujesz – jakie uczucia Ci towarzyszą? jak teras czujesz swoje ciało?
- jeśli z jakiekolwiek powodu Ci się nie udało pooddychać w ten sposób, nie przejmuje się. Jak inne rzeczy w życiu, jest to kwestia praktyki. Na pewno kolejni raz pójdzie Ci łatwiej.
Chcesz o coś zapytać? Chcesz się podzielić jak Ci poszła praktyka?
Podziel się z mną w komentarzach.
P.S.
Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszam Cię do zapisania się na newsletter i polubienia moje stroni na Facebooku Psyche i Soma | Facebook
0 komentara