Złość i uważność

napisala | mj. 13, 2022 | Blog | 0 komentarzy

Jak rozpoznać złość?

Złość możesz rozpoznać po tym, że wali Ci serce, robi Ci się gorąco, pocisz się, szybciej oddychasz, a w środku coś Ci się gotuje. Są to reakcje fizjologiczne, które pomagały naszym przodkom przetrwać. Uruchamiały tryb „walcz albo uciekaj” kiedy pojawiało się zagrożenie albo gdy ktoś wkraczał na ich terytorium.

Taki naturalny mechanizm pozwalał na szybką i skuteczną reakcję zanim granice danej jednostki zostaną przekroczone, stawiając ją w sytuacji zagrożenia.

Uważność to umiejętność bycia „ w tu i teraz” i odczytywania sygnałów z własnego ciała, dzięki którym jesteś w stanie zareagować adekwatnie do sytuacji w której się znajdujesz, równocześnie nie blokując odczuwanych emocji.

Największe wyzwania w uważnym przeżywaniu złości, to brak dostępu do złości, nieumiejętność „bycia” w tej emocji, oraz konstruktywne wyrażanie swojej złości.

Czy to łatwe zadanie, zatrzymać się przed wybuchem i zidentyfikować swój aktualny stan, równocześnie będąc w kontakcie ze swoimi odczuciami i nie blokując ich?

Dzięki uważności i umiejętności samoregulacji możemy rozpoznać wczesne sygnały złości.

Takie odczucia jak:

  • Irytacja
  • frustracja
  • napięcie

i towarzyszące im zmęczenie albo zniechęcenie są sygnałem ostrzegawczym,

Dobrze uczyć się je rozpoznawać zanim urosną do postaci wściekłości. Wtedy jeszcze mamy dostęp do tych obszarów mózgu, które pozwalają nam decydować jak chcemy zareagować. Dzięki temu łatwiej jest nam się wyregulować.

Na początku praca z własną złością i uważne jej przeżywanie może stanowić pewną trudność, ale wraz z odpowiednia praktyką i zrozumieniem coraz łatwiej będzie nam zidentyfikować pierwsze objawy gniewu i odzyskać kontakt z własną złością, poprawiając swoje zdrowie oraz relacje z innymi.

Na warsztatach „Oswoić złość” poznasz techniki które pozwolą Ci zidentyfikować swoje emocje i punkty zapalne.

Zobacz również jak możesz sobie pomóc oswoić swoja złość

Weź udział w dwudniowych warsztatach metodą Lowena.

0 komentara

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolski