ZŁOŚĆ – WRÓG CZY NAUCZYCIEL?

napisala | mj. 6, 2022 | Blog | 0 komentarzy

Czym dla Ciebie jest złość?

Czy to możliwe, żeby stała się Twoim sprzymierzeńcem?

Złość to sygnał o tym, że ktoś narusza nasze granice albo wartości.

Jest jak alarm ochronny który informuje, że nasze osobiste dobro może być zagrożone, ale może też być siłą destrukcyjną, jeśli na to pozwolimy.

 

Złość jest pełna energii i siły, każe nam zawalczyć o siebie, krzyknąć, powiedzieć co nam nie pasuje. Jest to emocja, którą przeżywamy naturalnie i spontanicznie.

Gniew i złość traktujemy często jak emocje niechciane, takich których chcielibyśmy się pozbyć.

Jednak próba kontrolowania, wstrzymywania przeżywania złości może doprowadzić tylko do frustracji- zarówno swojej jak i innych.

Zamiast walczyć ze złością, mierzyć się z nią jak z wrogiem, którego trzeba pokonać,

czy możemy potraktować ją jako nauczyciela?

 

Emocje, towarzyszą nam w codziennym życiu. Nie zawsze są dla nas przyjemne, ale zawsze są informacją o nas samych, o naszym stanie, stosunku do konkretnych zdarzeń i o otaczającej nas rzeczywistości. Zamiast próbować z nimi walczyć, lepiej spróbować je zrozumieć i zobaczyć co mówia o nas samych i w jakich dziedzinach życia mogą nam pomóc.

 

Złość może być naszym sprzymierzeńcem, dzięki któremu staniemy się bardziej asertywni, będziemy potrafili zadbać o swoje potrzeby oraz będziemy umieli stawiać zrozumiałe dla innych i konkretne granice.

Dzięki uważnemu odczuwaniu złości możemy łatwiej zarządzać swoimi celami, ponieważ złość niesie ze sobą dużą dawkę energii. Taka energia może zostać przekształcona w ukierunkowane działanie, które pozwoli nam osiągnąć zamierzone cele.

Zobacz również jak możesz sobie pomóc oswoić swoja złość

Weź udział w dwudniowych warsztatach metodą Lowena.

0 komentara

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolski